Arte-diagnostický teambuilding …

Jaroslava Anna Šicková: Tajemství

Jak čelit psychosociálnímu stresu a neztratit radost z práce a smysl pro týmovou spolupráci.

Práce nás živí a sytit by měla také naše potřeby styku s jinými lidmi. Měla by a zdá se, že drtivá většina lidí proto nastupuje do zaměstnání s dobrými úmysly. Tak se to alespoň jeví v mnoha sociologických a psychologických výzkumech.

Ovšem pak se něco může „zvrtnout či pokazit“ a často se také pokazí! A tak mnoho lidí se ze své práce netěší nebo do svého zaměstnání chodí dokonce s odporem nebo strachem. Zahořknou, vyhoří (burn-out) a dají vnitřní výpověď. Nebo prostě jinak onemocní! – A to může znamenat velký problém a „velkou ztrátu“! – Pro zaměstnance, firmu či organizaci a dokonce pro celou společnost.

Stres, pojem který se stal jedním z nejfrekventovanějších slov našeho slovníků, se většinou týká nefungujících vztahů mezi lidmi. Proto se dnes – a nejspíše stále více – mluví o „psychosociálním stresu„.

O psychosociálním stresu mluvil v 80. letech minulého století již prof. Heinz Leymann. Ten tímto názvem označoval situace, kdy docházelo k různým formám psychického násilí na pracovišti (mobbing). A právě psychický nátlak a psychické násilí se zdají být těmi největšími „zabijáky“ (killers) produktivních vztahů a týmové spolupráce.

Při naší činnosti se snažíme odhalit  možné souvislosti a závislosti pracovní motivace a hledat možnosti a cesty, jak psychosociálnímu stresu účinně čelit. Naučit se rozpoznat (diagnostikovat) – a poté také „rozplétat“ – uzly interpersonálních vztahů. Hledat cesty k optimálním formám spolupráce mezi jednotlivými pracovníky. A tím samozřejmě budovat a vybudovat efektivně fungující tým (teambuilding).

Označení ARTE znamená především to, že na této cestě využíváme v hojné míře také uměleckých prostředků (výtvarné, dramatické, elektronické atp.) a tvořivosti účastníků našich setkání. Právě tato kreativita, jak se ukazuje, je více méně zakotvena již v našich genech a právě „tvorba“ – jak se to v minulosti již mnohokrát potvrdilo – může být člověku nápomocná při posouzení a úspěšném zvládání mnoha aktuálních problémů jeho života.

Máte-li zájem o tuto formu spolupráce, kontaktujte nás laskavě na některé z níže uvedených adres:

Práce & vztahy (VZTAHOVNA), Tovačovského 2, 130 00 Praha 3

Tel.:  222 100 440 nebo 602 349 848

E-mail: info@praceavztahy.cz  nebo  222100440@praceavztahy.cz

www.praceavztahy.cz;  www.anti-mobbing-art.eu; www.anti-mobbing-forum.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *